کاربری
کاربر گرامی به آژیر خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10، از مجموع 13

موضوع: شیمی آلی(سیکلو آلکان‌ها- آلکان‌های حلقه‌ای)

کاربر ویژه
    ارسال‌‌ها
    1,204
    تشکر شده 2,290 بار در 659 ارسال
    اعتراض
    25
    اعتراض شده 13 بار در 10 ارسال

پیش فرض شیمی آلی(سیکلو آلکان‌ها- آلکان‌های حلقه‌ای)

به نام خدا

سلام دوستان علاقه مند به شیمی اونم از نوع آلی اون.
    تو تاپیک قبلی ([برای دیدن لینک‌ها باید ثبت نام کنید. برای ثبت نام در آژیر کلیک کنید]) در مورد آلکان‌های راست زنجیر صحبت شد
    حالا نوبت می‌رسه به یه دسته‌ی دیگه از آلکان‌ها به نام سیکلو آلکان‌ها

همون طور که گفتم آلکان‌ها یه اخلاق خوبی که داشتن این بود که خیلی خونواده دوست هستند و به سادگی نه کسی رو از خونواده طرد می‌کنند و نه کسی رو جایگزین می‌کنند.

اما استثناهایی هم وجود داره. آلکان‌ها موجودات اجتماعی هستند. یعنی پیوند کربن هیدروژن تنها وجود نداره و اینا دوست دارن زنیجیر‌های طولانی هم داشته باشن.
    می‌شه از این این طور تعبیر کرد که یک کربن با هیدروژن‌هاش دوست داره با کربن‌های دیگه زیر یک سقف زندگی کنه و این طوری می‌شه که کربن‌ها دست به دست هم می‌دن و حیات خلوت‌های اضافی‌شون (همون اربیتال چهارم sp3 اضافی رو ) با حیات خلوت کربن کناری مشترک می‌شن و این طوری زیر یک سقف زندگی می‌کنند(زنجیر طولانی تری می‌سازن)
    اینا رو تو اون تاپیک گفته بودم. اما نگفته بودم این مزیت زیر یک سقف بودن، عوارضی هم داره که اجتناب نا پذیره.

کلاً همه‌ی مرد‌ها یاد دوران مجردی خود می‌کنن و اگه کربن رو هم یه مرد در نظر بگیریم از این قاعده مستثنا نیست. همین خصلت تاریخی باعث می‌شه که اگه تعداد کربن‌های زیر یک سقف اگه از دو تا بیشتر شد، این کربن‌های انتهایی زنجیر علاقه پیدا می‌کنند به جای داشتن یک هیدروژن بیشتر( ویژگی‌ای که کربن‌های میانی از اون بی بهره هستند)، دوست دارن دو هیدروژن داشته باشن و اون سومی رو بفرستنش خونه‌ی باباش و در عوض بیان با هم حیات خلوتشون رو یکی کنند(یعنی اون اربیتال سوم رو مشترک بشن و یه پیوند کربن ـ کربن دیگه شکل بدن.

نتیجه‌ی این کار ساختن حلقه‌های زیبایی هست که از سه عضوی( سه کربنه) شروع می‌شه و تا n عضوی ادامه پیدا می‌کنه.

دوستان عزیز، با توجه به شروع شدن امتحانات، فعلاً با اولین عضو خانواده‌ی سیکلو آلکان‌ها، آشنا بشید،(شکل زیر)

تا انشالله تو تابستون بلکه شایدم زودتر بیام و بگم که چطوری می‌شه که این طوری می‌شه و دیگه چی چی می‌شه.[برای دیدن تصاویر باید ثبت نام کنید. برای ثبت نام در شهر برسا کلیک کنید]
    ویرایش توسط سیاوش عشق : 2011/12/19 در ساعت 00:07
    محرم اسرار تو ام، محرم اسرار من*** منتظر بار تو‌ام، منتظر کار من

هر که دلارام دید، از دلش آرام(آرامش)رفت
    چشم ندارد خلاص هر که در این راه رفت

جان بی جمال جانان میل جهان ندارد***** هرکس که این ندارد حقا که آن ندارد
    دورم و دلواپسم، دلواپس احساس تو
    راستی، دلواپسی‌هایم مزاحم نیست؟ هست؟

[برای دیدن لینک‌ها باید ثبت نام کنید. برای ثبت نام در آژیر کلیک کنید]

2. 8 کاربر مقابل از پارسا زاهد به خاطر ارسال این مطلب تشکر کرده‌اند:

3. # ADS
    نشان دهنده تبلیغات سایت شما
    ارسال‌‌ها
    -

کاربر ویژه
    ارسال‌‌ها
    1,204
    اعتراض
    25

پیش فرض پاسخ: شیمی آلی(سیکلو آلکان‌ها- آلکان‌های حلقه‌ای)

به نام خدا

سلام

حالا یه پست دیگه‌ هم جا داره زده باشم. نا پست زده از دار دنیا نرم :دی

خب گفتم که برای ساخته شدن سیکلو پروپان باید پروپان ما، دو تا هیدروژن طلاق بده. اما همون طور که تو دنیای ما طلاق چیز منفوری هست، تو این جا هم طلاق منفوره. و به این راحتی که تو شکل قبلی دیدیم نمی‌شه دو تا هیدروژن طلاق داد.

خب پس باید چیکار کرد؟

اگه یادتون باشه تو تاپیک آلکان‌های راست زنجیر، یه بخشی رو گفتم که آلکان‌ها واکنش رادیکالی انجام می‌دن و هیدروژن‌هاشون رو با هالوژن‌های عشوه گر عوض می کنن. اینجا هم باید یا به همون روش رادیکالی یا روش‌های دیگه که بعداً می‌گم و خیلی بهتر هستند، دو تا هیدروژن انتهایی پروپان رو با هالوژنی مثل برم جایگزین کنیم. اینکه چرا برم؟ به خاطر اینکه اولین بار یه آدم بیکار اومده با 1و3 دی برمو پروپان، این کار رو کرده. اما در واقع باید بشه با هالو آلکان‌های دیگه( آلکانی که به جای یک یا چند اتم هیدروژنش یک یا چند اتم هالوژن داره) هم این کار رو انجام داد.

پس معلوم شد طلاق دادن هیدروژن‌ها تو یه مرحله‌ی جدا صورت می‌گیره. بعد ما میاییم این 1و3 دی برومو پروپان رو با سدیم (Na) فلزی(یعنی سدیم به صورت فلز خالص) واکنش می‌دیم و دو تا برم مولوکل هالو آلکانمون رو به عقد دو تا سدیم در میاریم وقتی این کار انجام شد الکترون‌های فرد کربن‌های انتهایی پروپان همدیگه رو پیدا می‌کنن و یه پیوند دیگه جشن گرفته می‌شه.

ویرایش توسط پارسا زاهد : 2012/01/27 در ساعت 00:04

5. 5 کاربر مقابل از پارسا زاهد به خاطر ارسال این مطلب تشکر کرده‌اند:

کاربر ویژه
    ارسال‌‌ها
    1,204
    اعتراض
    25

به نام خدا

سلام
    حالا نوبت فرمول مولکولی این حلقه‌های خوشگل می‌رسه. فرمول مولکولی این ترکیبات به صورت CnH2n‌‌‌ هست. یعنی تو این خانواده به هر کربن دو تا هیدروژن می‌رسه.

این موجودات زیبا تو طبیعت به ویژه طبیعت زنده، فراوانی بیشتری نسبت به اون آلکان‌های ساده‌ای که قبلاً صحبتش شد، دارن.
    برای مثال یه هورمونهایی تو بدن انسان وجود داره، به نام که تحت نام پروستاگلاندین معروف هستند. یکی از اونا به اختصار PGE1 نام داره، که تو ساختارش یه حلقه‌ی 5 عضوی وجود داره.

شکل زیر، ساختار این مولکول زیباست

[برای دیدن تصاویر باید ثبت نام کنید. برای ثبت نام در شهر برسا کلیک کنید]

البته تو این شکل شما احیاناً دو تا چیز جدید می‌بینید
    اولی خطوط دو تایی موازی هست. این خطوط پیوند دوگانه نام دارند که بعداً بهشون می‌رسیم. توضیح کامل رو بعداً تو تاپیکی جدید برای خانواده‌ی جدید دیگه به نام آلکن‌ها خواهیم دید.

دومین چیزی که دیده میشه خطوط نقطه چین و خطوط کلفت تری شبیه مثلث هست

در این مورد باید بگم. اگه خطوط پیوند رو معمولی نشون بدن، یعنی اینکه این پیوندها تو یک صفحه‌ی فرضی با کل مولکول قرار دارند

اگه خطوط کلفت باشن، یعنی اون پیوند بالای صفحه‌ی فرضی قرار داره

اگه خطوط نقطه چین باشند، یعنی زیر صفحه‌ی فرضی قرار دارند

یک نکته‌ی دیگه که در مورد شکل باید گفته بشه اینه که تعداد هیدروژن‌های این مولکول از اون چیزی که نشون داده بیشتر هست . اما به خاطر اهمیت تعداد معدودی از هیدروژن‌های این مولکول، تنها به نشون دادن همون مهم ها بسنده شده
    و طبق قرار دادهایی که تو تاپیک آلکان‌ها گفتم، میتونیم هیدروژنهای مولکول رو تو ساختارش نشون ندیم

توجه: تو تاپیک آلکان‌ها من اویل چند تا مولکول برای نام گذاری کشیده بودم که همه‌ی پیوند ها خطوط نازک داشتند. باید توجه داشت که این به این معنی نیست که تمام پیوندهای اونا تو یه صفحه قرار داشته. و این نحوه‌ی رسم تنها برای سادگی آموزش بوده.

7. 6 کاربر مقابل از پارسا زاهد به خاطر ارسال این مطلب تشکر کرده‌اند:

کاربر ویژه
    ارسال‌‌ها
    1,204
    اعتراض
    25

به نام خدا
    سلام

حالا نوبت به نام گذاری این ترکیبات می‌رسه.
    همون طور که گفتم فرمول عمومی سیکلو آلکان‌ها به صورت (CnH2n) هست. اما این فرمول برای یه حلقه‌ی ساده( حلقه‌ای بدون شاخ و برگ اضافی) صادق هست. اکثر سیکلو آلکان‌های طبیعی بیشتر از یه حلقه‌ی ساده و معمولی هستند. اما اگه به طور مصنوعی چنین حلقه‌هایی ساخته بشه، برای نام گذاری اون‌ها کافی هست به نام آلکان هم کربن اون پیشوند سیکلو اضافه کنیم

شکل‌هایی که تو تصویر زیر می‌بینید چند تا سیکلو آلکان ساده هستند که به ترتیب از چپ براست
    سیکلو پروپان، سیکلو بوتان، سیکلو پنتان و سیکلو هگزان نام دارن.

توجه داشته باشید که با توجه به اینکه سیکلو آلکان‌ها هم مانند آلکان‌ها چهار وجهی هستند، شکل اون‌ها اون طوری که در تصویر بالا می‌بینید، ساختار هندسی منظمی نداره و این اشکال فقط برای جنبه‌ی آموزش مد نظر این ظاهر رو دارن

حالا اگه حلقه‌ی ما ساده نبود(چند حلقه به هم جوش خورده بودند یا یه حلقه بود با یک یا چندین شاخه‌ی مختلف و یا ....) نام گذاری اون‌ها دیگه به این سادگی‌ها نیست

من حالت‌های مختلفی که ممکنه پیش بیاد رو بررسی می‌کنم.
    1- حالت اول وقتی هست که هست که به سیکلو آلکان ما شاخه‌هایی وصل شده باشه. اما هر کدوم از این شاخه‌ها تعداد اتم کربنشون از تعداد اتم کربن حلقه‌ی ما کمتر هست. تو این حالت می‌گیم اون حلقه( سیکلو آلکان با گروه‌های آلکیل یا گروه‌های دیگه استخلاف شده با شاخه دار شده). در این صورت اسم اون ترکیب به این صورت به دست میاد.

الف: باید شاخه‌های روی حلقه رو شماره گذاری کنیم. اما چطوری؟ باید شماره‌هایی که به شاخه‌ها اختصاص می‌دیم مجموعشون کمترین عدد ممکن باشه.

ب: تو شماره گذاری یادمون باشه که شماره‌ی یک رو به شاخه‌هایی نظیر( هیدروکسیل، آمینو، سیانو و یا هالوژن ها). بعد اگه به این گروه‌ها شماره‌های کمتر رو اختصاص دادیم یا از این گروه‌ها حبری نبود، آخر از همه نوبت به گروه‌های آلکیل می‌رسه.

پ: اگه چند تا گروه آلکیل داشتیم، الویت با گروه‌های بزرگتر هستش.

ت: وقتی این شاخه‌ها( در صورت وجود) نام گذاری کردیم. در نهایت بر اساس تعداد کربن حلقه نامی متناسب با پیشوند سیکلو به آخر نام ترکیب اضافه می‌کنیم

ث: اولویت مجموع شماره‌های کمتر بالاتر از اولویت طول شاخه‌ی جانبی هست( یعنی اگر تو گروه آلکیل یکی با دو کربن و دیگری با یک کربن داشتیم و اگر گروه کوچکتر رو شماره‌ی کمتری دادیم مجموع شماره‌ی شاخه ها کمتر شد باید همین کار رو کنیم)

ج: یاد آوری از نام گذاری آلکان‌ها( تو آوردن نام شاخه‌ها ترتیب، ترتیب الفبایی نام لاتین شاخه‌ی مورد نظر هست)
    فکر کنم این قوانین برای نام گذاری‌های ترکیبات معمول بس باشه. اما اگه جایی با مشکل برخوردید می‌تونید تو تاپیک سوالات عنوان کنید تا راهنمایی کنم

9. 5 کاربر مقابل از پارسا زاهد به خاطر ارسال این مطلب تشکر کرده‌اند:

کاربر ویژه
    ارسال‌‌ها
    1,204
    اعتراض
    25

به نام خدا
    سلام

حالا نوبت به نام گذاری این ترکیبات می‌رسه.
    همون طور که گفتم فرمول عمومی سیکلو آلکان‌ها به صورت (CnH2n) هست. اما این فرمول برای یه حلقه‌ی ساده( حلقه‌ای بدون شاخ و برگ اضافی) صادق هست. اکثر سیکلو آلکان‌های طبیعی بیشتر از یه حلقه‌ی ساده و معمولی هستند. اما اگه به طور مصنوعی چنین حلقه‌هایی ساخته بشه، برای نام گذاری اون‌ها کافی هست به نام آلکان هم کربن اون پیشوند سیکلو اضافه کنیم

شکل‌هایی که تو تصویر زیر می‌بینید چند تا سیکلو آلکان ساده هستند که به ترتیب از چپ به راست

سیکلو پروپان، سیکلو بوتان، سیکلو پنتان و سیکلو هگزان نام دارن.

توجه داشته باشید که با توجه به اینکه سیکلو آلکان‌ها هم مانند آلکان‌ها چهار وجهی هستند، شکل اون‌ها اون طوری که در تصویر بالا می‌بینید، ساختار هندسی منظمی نداره و این اشکال فقط برای جنبه‌ی آموزش مد نظر این ظاهر رو دارن

حالا اگه حلقه‌ی ما ساده نبود(چند حلقه به هم جوش خورده بودند یا یه حلقه بود با یک یا چندین شاخه‌ی مختلف و یا ....) نام گذاری اون‌ها دیگه به این سادگی‌ها نیست

من حالت‌های مختلفی که ممکنه پیش بیاد رو بررسی می‌کنم.
    1- حالت اول وقتی هست که هست که به سیکلو آلکان ما شاخه‌هایی وصل شده باشه. اما هر کدوم از این شاخه‌ها تعداد اتم کربنشون از تعداد اتم کربن حلقه‌ی ما کمتر هست. تو این حالت می‌گیم اون حلقه( سیکلو آلکان با گروه‌های آلکیل یا گروه‌های دیگه استخلاف شده با شاخه دار شده). در این صورت اسم اون ترکیب به این صورت به دست میاد.

الف: باید شاخه‌های روی حلقه رو شماره گذاری کنیم. اما چطوری؟ باید شماره‌هایی که به شاخه‌ها اختصاص می‌دیم مجموعشون کمترین عدد ممکن باشه.

ب: تو شماره گذاری یادمون باشه که شماره‌ی یک رو به شاخه‌هایی نظیر( هیدروکسیل، آمینو، سیانو و یا هالوژن ها). بعد اگه به این گروه‌ها شماره‌های کمتر رو اختصاص دادیم یا از این گروه‌ها حبری نبود، آخر از همه نوبت به گروه‌های آلکیل می‌رسه.

پ: اگه چند تا گروه آلکیل داشتیم، الویت با گروه‌های بزرگتر هستش.

ت: وقتی این شاخه‌ها( در صورت وجود) نام گذاری کردیم. در نهایت بر اساس تعداد کربن حلقه نامی متناسب با پیشوند سیکلو به آخر نام ترکیب اضافه می‌کنیم

ث: اولویت مجموع شماره‌های کمتر بالاتر از اولویت طول شاخه‌ی جانبی هست( یعنی اگر تو گروه آلکیل یکی با دو کربن و دیگری با یک کربن داشتیم و اگر گروه کوچکتر رو شماره‌ی کمتری دادیم مجموع شماره‌ی شاخه ها کمتر شد باید همین کار رو کنیم)

ج: یاد آوری از نام گذاری آلکان‌ها( تو آوردن نام شاخه‌ها ترتیب، ترتیب الفبایی نام لاتین شاخه‌ی مورد نظر هست)
    فکر کنم این قوانین برای نام گذاری‌های ترکیبات معمول بس باشه. اما اگه جایی با مشکل برخوردید می‌تونید تو [برای دیدن لینک‌ها باید ثبت نام کنید. برای ثبت نام در آژیر کلیک کنید] عنوان کنید تا راهنمایی کنم.

حالا طبق این قوانین دو تا ترکیب رو نام گذاری می‌کنم

اولین شکل
    :

1 کلرو 3 متیل سیکلو پنتان

دومین شکل:
    1 برمو 2 اتیل 4 متیل سیکلو هگزان

11. 6 کاربر مقابل از پارسا زاهد به خاطر ارسال این مطلب تشکر کرده‌اند:

12. کاربر مقابل از پارسا زاهد به خاطر ارسال این مطلب اعتراض کرده است:

کاربر ویژه
    ارسال‌‌ها
    1,204
    اعتراض
    25

به نام خدا
    سلام

اما در برخی مولکول‌ها ممکنه که تعداد کربن‌های شاخه‌ای که به حلقه وصل شده بیشتر باشه.
    پس:
    2- حالت دوم وقتی هست که تعداد کربن‌های شاخه‌ی وصل شده به حلقه بیشتر از، تعداد کربن‌های شرکت کننده در حلقه هست

مثلاً در مثال که در ادامه میاد یه حلقه‌ی سیکلو پروپان داریم که بهش یک مولکول بوتان متصل شده.

تو این حالت تنها فرقی که نام گذاری پیدا می‌کنه، اینه که حلقه به عنوان شاخه‌ی فرعی در نظر گرفته می‌شه و بنابراین به آخر نام حلقه، با توجه به این که یک آلکان حلقه‌ای هست، لفظ ایل رو اضافه می‌کنیم.

شکل:

با توجه به این توضیح و قوانین نام‌گذاری قبلی، اسم مولکول می‌شه

1- سیکلو پروپیل بوتان

تو شیمی مخصوصاً شیمی‌ آلی، مولکول‌های قشنگتری هم داریم که اسماشون می‌تونه قوانین خاص خودش رو داشته باشه

مثلاً ممکنه دو تا حلقه در یه مولکول مشترک باشن. به این حالت می‌گیم اسپیرو. تو شکل زیر دو تا سیکلو پروپان این جوری به هم جوش خوردن که نتیجش یه مولکول 5 کربنه به نام اسپیرو پنتان شده.

یا ممکنه دو تا حلقه دو نقطه‌ی مشترک مجاور هم داشته باشن. به این حالت سیستم جوش خورده میگن مثل مولکول دکالین. تو این مولکول که در شکل زیر می‌بینید ممکنه دو حالت سیس و ترانس داشته باشیم(در آینده می‌گم سیس و ترانس یعنی چی؟) دو تای سمت چپ حالت سیس رو به دو شیوه نشون می‌دن و دو تای سمت راست حالت ترانس رو.

یه حالت قشنگ دیگه تو مولکول‌ها وجود داره و اونم اشتراک اتم‌های غیر مشترکشون هست. یعنی یه اتم کربن از یه سر مولکول دلداده‌ی اتم کربن اون سر دیگه مولکول می‌شه. برای همین یه پیوند از فضای بالای بقیه‌ی اتم‌ها بین خودشون تشکیل می‌دن. انشالله شکل یه نمونه از این عشقولانه‌ها رو بعداً می‌ذارم.

در آخر این جلسه هم دو تا مولکول معروف رو بهتون نشون می‌دم که خیلی زیبا هستند

اولیش مولکول مشک هست که از گوزن نر تبت استخراج می‌شه و خیلی گرون هست. تو عطر سازی هم ازش استفاده می‌شه.
    اسم آیوپاک این مولکول 3 متیل سیکلو پنتادکانون هست.

اما مولکول زیبای بعدی هورمونی معروف از نوع استروئیدی به نام کورتیزون هست. شکل زیر رو ببینید:
    اینم از این جلسه

14. 5 کاربر مقابل از پارسا زاهد به خاطر ارسال این مطلب تشکر کرده‌اند:

کاربر ویژه
    ارسال‌‌ها
    1,204
    اعتراض
    25

به نام خدا

سلام

اگه یادتون باشه تو آلکان‌های باز زنجیر آخرین چیزایی که گفته شد، در مورد چرخش پیوند کربن-کربن بود و صورت‌بندی‌های آلکان‌ها

حالا اینجا در مورد صورت‌بندی سیکلو آلکان‌ها(آلکان‌های حلقه‌ای) می‌خوام صحبت کنم.

خب اول اولین عضو این خانواده رو بررسی می‌کنیم

سیکلو پروپان به شکل زیر

به خوبی تو این شکل دیده می‌شه که اگه بخواهیم
    پیوند بین دو کربن رو بچرخونیم، راهی به جز شکستن پیوند وجود ندارده

و حتی تغییرات پیچشی اندک هم تقریباً نا ممکن هست . (البته تنها تو همین مولکول (سیکلو پروپان))

این شرایط باعث شده که این مولکول اجباراً شکل مسطح داشته باشه

مطلب جالب دیگه‌ای که در مورد سیکلو آلکان‌ها با دیدن اولین عضو خونواده‌شون می‌فهمیم، نوع خاص ایزومری در این مولکول‌هاست.

اگه تعریف ایزومری ار تاپیک آلکان‌های راست زنجیر یادتون باشه، خواهیم دید که ایزومری در سیکلو آلکانی مثل پروپان با آلکان‌های راست زنجیر فرق داره.( البته تعریف ایزومری همون تعریف هست " مولکول‌هایی با تعداد و نوع اتم‌های یکسان اما با آرایش متفاوت"

یه بار دیگه سیکلو پروپان رو در نظر بگیرید
    البته اینبار وارونه شکل بالا مثل شکل زیر
    من شکل بالا رو وارونه کردم به خاطر اینکه تصور بهتری داشته باشیم
    وقتی خوب به شکل بالا نگاه کنیم، می‌بینیم که تو این مولکول دو طرف وجود داره. یکی طرف بالا و یکی پایین( شکل بالا رو یه صفحه مثلثی فرض کنید و بالا و پایین این صفحه مثلثی رو تصور کنید)

وجود همین دو طرف مجزا باعث ایجاد نوع جدیدی از ایزومری می‌شود

مثال زیر که مولکول 1و2 دی برومو پروپان هستن، اختلاف این دو ایزومری رو نشون می‌ده

الف: سیس 1و2 دی برومو پروپان

ب: ترانس 1و2 دی برومو پروپان

تو دو تا شکل بالا خوب دیده می‌شه که این دو مولکول با هم فرق دارن و در آینده خواهیم دید که خواص فیزیکی و تا حدودی شیمیاییشون هم با هم فرق می‌کنه.

اما سوالی که شاید براتون پیش بیاد اینه که سیس و ترانس به چه معنایی هستند.

اصطلاح سیس به موکلولی اطلاق می‌شه که دو گروه مشابه تو اون مولکولی در یک طرف قرار داشته باشن.

اصطلاح ترانس هم به مولکولی اطلاق می‌شه که دو گروه مشابه در دو طرف مولکول قرار داشته باشن.

16. 6 کاربر مقابل از پارسا زاهد به خاطر ارسال این مطلب تشکر کرده‌اند:

کاربر ویژه
    ارسال‌‌ها
    1,204
    اعتراض
    25

به نام خدا

سلام
    تئوری فشار بایر
    آدولف فون بایر در سال 1885 برای سخت بودن تولید سیکلو پروپان و آسون بودن تولید حلقه‌های پنج عضوی( پنج ضلعی) و شش عضوی(شش ضلعی) دلیل آورد.

اون در نظر گرفت که چون سیکلو آلکان‌ها هم از نوع آلکان‌ها هستند و کربن تو اونا مثل آلکان‌های راست‌ زنجیر، هیبرید SP3
    داره (یعنی کربن تو این مولکول‌ها هم شکل چهار وجهی داره). پس زاویه مطلوب برای این ترکیبات هم حدود 109 درجه هست.

در این صورت، حلقه‌های 5 عضوی و 6 عضوی از همه پایدارتر هستند چون زاویه‌ی بین پیوندها توی این ترکیبات به 109 درجه نزدیک‌تر هست.
    اما حلقه اگه چهار عضوی باشه مثل سیکلو بوتان و یا بدتر از اون سه عضوی باشه مثل سیکلو پروپان، اختلاف زاویه با حالت پایدار به ترتیب به 19 درجه و 49 درجه می‌رسه!!!.

این اختلاف زاویه‌ها باعث ایجاد فشار زاویه‌ای زیادی می‌شه و حلقه رو ناپایدار می‌کنه.

همین طور اگه تعداد اعضای حلقه زیادتر بشه، مثل حلقه‌های 7 عضوی و بالاتر باز هم اختلاف زاویه زیاد می‌شه. مثلاً در مورد سیکلو هپتان (حلقه‌ای با 7 عضو) این اختلاف زاویه به 19 درجه می‌رسه. پس با افزایش تعداد اعضای حلقه باز هم اختلاف زیاد و زیاد تر می‌شه.

بایر گفت: نتیجه این می‌شه که حلقه‌های بزرگتر به خاطر زیاد شدن این اختلاف زاویه، نمی‌تونن وجود داشته باشن. مثل همین سیکلو هپتان که در زیر می‌بینید
    ویرایش توسط پارسا زاهد : 2012/08/06 در ساعت 22:33

18. 6 کاربر مقابل از پارسا زاهد به خاطر ارسال این مطلب تشکر کرده‌اند:

کاربر ویژه
    ارسال‌‌ها
    1,204
    اعتراض
    25

به نام خدا
    سلام
    طبق نظر جناب بایر، حلقه‌هایی با تعداد عضو بیشتر از 6 و کمتر از 5 فشار زیادی رو تحمل می‌کنن.

اما می‌دونیم که این فشار زیاد نشونه‌ی داشتن انرژی زیادی هست که اون ترکیبات رو پایدار نگه داشته.
    پس باید وقتی این ترکیبات رو بسوزونیم شاهد آزاد شدن اون انرژی زیاد باشیم.

اگه یادتون باشه، تو تاپیک [برای دیدن لینک‌ها باید ثبت نام کنید. برای ثبت نام در آژیر کلیک کنید] فرمول سوختن آلکان‌ها رو به صورت زیر نشون دادم.
    C n H 2n+2 +( (3n+1)/2)O 2 -----> nCO 2 +(n+1)H2O

سوختن سیکلو آلکان‌ها هم تقریباً از همین فرمول بالا پیروی می‌کنن. و می‌شه با سوزوندن اون‌ها طبق واکنش بالا، انرژی حاصل از سوختنشون رو محاسبه کرد.

با این تفاوت که فرمول عمومی اونا C n H 2n هست
    پس فرمول سوختشون می‌شه
    C n H 2n +( (3n-1)/2)O 2 -----> nCO 2 +(n-1)H2O
    خب دانشمندان همین کار رو کردن و متوجه نکات عجیبی شدن.

اون‌ها متوجه شدن که سیکلو بوتان و سیکلو پروپان، همون طور که بایر پیش‌بینی کرده بود. فشار زیادی دارن. اما سیکلو پنتان فشارش از چیزی که بایر پیش‌بینی کرده بود بیشتر بود.( توجه کنید که مقدار فشار رو با مقایسه انرژی سوختن محاسبه می‌کنند) بایر پیش‌بینی کرده بود که سیکلو پنتان از همه فشارش کمتر باشه و پایدارتر باشه.

اما آزمایش سوختن نشون داد که سیکلو هگزان فشار کمتری داره و پایدارتر هست.
    با آزمایشات بیشتر روی حلقه‌های بزرگتر از 6 عضو، مشاهده شد که حلقه‌های بزرگتر، به سمت فشار کمتر می‌رن و مثلاً یه حلقه 14 عضوی، دیگه هیچ فشاری رو تحمل نمی‌کنه.
    همون طور که فهمیدید، این نتیجه درست عکس نتیجه‌ای بود که بایر پیش‌بینی کرده بود
    بایر پیش‌بینی کرده بود که حلقه‌های بزرگتر به خاطر فشار خیلی بیشتر انحراف از زاویه چهار وجهی، دیگه وجود نخواهند داشت .

خب اشکال کجای کار بوده؟

اشتباه بایر در تئوری که داده بود اینه که، اون همه حلقه‌ها رو مثل سیکلو پروپان، مسطح فرض کرده بود.
    اما واقعیت این بود که حلقه‌های بزرگتر برای نزدیک شدن به زاویه چهار وجهی، خمیده می‌شن و دیگه مسطح نیستند.

در مورد سیکلو پروپان این خمیده شدن امکان نداره، چون هر گونه تغییر شکل از حالت مسطح، باعث می‌شه پیوندهاش بشکنه

به شکل بالا نگاه کنید. اگر هر کدوم از سه گوشه‌ی مثلث رو انتخاب کنیم و سعی کنیم مولکول رو از اون نقطه خمیده کنیم، منجر به شکستن پیوند روبروی اون گوشه می‌شیم.
    پس به ناچار سیکلو پروپان مسطح می‌مونه و فشار زیادی رو تحمل می‌کنه.

اما در مورد سیکلو بوتان، این امکان وجود داره که یکی از گوشه‌ها نسبت به سه گوشه‌ی دیگه کمی از سطح انحراف پیدا کنه

یه وقت این شکل رو با سیکلو پروپان اشتباه نگیریدها
    همون‌طور که می‌بینید اینجا چهار کربن وجود داره اما به خاطر خمیده شدن شبیه سیکلو پروپان شده

ویرایش توسط پارسا زاهد : 2012/08/10 در ساعت 17:39

20. 5 کاربر مقابل از پارسا زاهد به خاطر ارسال این مطلب تشکر کرده‌اند:

سلام بر مهدی موعود (عج)
    ارسال‌‌ها
    7,612
    تشکر شده 35,652 بار در 9,264 ارسال
    اعتراض
    88
    اعتراض شده 91 بار در 81 ارسال
    نوشته های وبلاگ
    51

به نام خدا
    سلام

درسته که برای تایید و تشکر دکمه اش هست ولی هر چه کردم دیدم اینطوری نمیشه تشکر کرد به قدر ارزش کار...
    جناب پارسا زاهد واقعا کارتون عالیه
    دستتون درد نکنه
    انشاالله تو تمام مراحل زندگیتون موفق و سربلند و پایدار باشین
    خوشبخت و عاقبت به خیر بشین و پله های ترقی رو یکی بعد از دیگری بالا برین تا کسب بالاترین قله ی دانش و تواضع
    که الان دارین اجراش میکنین
    اجرتون با مولا علی (ع)
    بینهایت ممنونم[برای دیدن تصاویر باید ثبت نام کنید. برای ثبت نام در شهر برسا کلیک کنید]
    تجلی طه، گل اشک مولا
    دل آشفته ی داغ آن کوچه ی غم
    گرفتار گودال خونین
    دل افکار غم های زینب

سیه پوش قاسم
    عزادار اکبر گل باغ لیلا
    پریشان دست علم گیر سقا
    نفس های سجاد
    نواهای باقر
    دعاهای صادق
    کس بی کسی های شب های کاظم
    حبیب رضا و انیس غریب جواد الائمه
    تمنای هادی،عزیز دل عسکری

پس نگارا بفرما کجایی؟

.....

22. 4 کاربر مقابل از موعود به خاطر ارسال این مطلب تشکر کرده‌اند:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کاربرانی که این موضوع را مطالعه کرده اند:2014/08/04, 11:54

فعالیت:  (نمایش - خوانندگان)  (تنظیم تاریخ)  (پاک کردن تاریخ)

هنوز شخصی از مطلب بازدید نکرده است.

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز ‌های ارسال و ویرایش

• شما نمی‌توانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمی‌توانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمی‌توانید ارسال‌‌های خود را ویرایش کنید
  •  
درباره ما

دوستان ما